Társasházi alaprajzok
Faludi Zoltán
Társasházi alaprajzok készítésére alapvetően társasház alapításkor, illetve módosításkor lehet szükség.
Új társasházak alapításához illetve meglévő társasházak alapító okiratának módosításához 2014 január 1-től a 8/2018 AM rendeletnek megfelelő digitális alaprajzot kell benyújtani a földhivatalba.
Mindkét esetben a munka a helyszíni felméréssel kezdődik, ugyanis a társasházi alaprajzok készítését is szabályozó 8/2018 AM rendelet szerint nem csak a tartalmi és formai követelményeknek való megfelelést, hanem a helyszíni mérések meglétét is tanúsítani kell.
Társasház alapítás
Új építésű társasházak esetén, a társasházi alaprajzok elkészítését meg kell előznie az épületfeltüntetési vázrajz elkészítésének.
Meglévő épület társasházzá alakítása előtt ellenőrizni kell, hogy az épület külső méretei hibahatáron belül megegyeznek az ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisban (térképmásolaton) szereplő méretekkel. Eltérés (pl. át nem vezetett bővítés vagy bontás) esetén először egy vázrajzot kell készíteni az épület változásáról.
Társasház módosítás
Társasházi alaprajz csak akkor készíthető el, ha az épület külső méretei hibahatáron belül megegyeznek az ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisban (térképmásolaton) szereplő méretekkel. Eltérés (pl. át nem vezetett bővítés vagy bontás) esetén először egy vázrajzot kell készíteni az épület változásáról.
Társasház módosítás esetén az alaprajzot csak a változással érintett teljes tulajdonrészek, egyéb önálló ingatlanok vonatkozásában kell digitálisan és papír alapon elkészíteni úgy, hogy az adott épületszinten történő beazonosíthatósága (lakásszám, egyedi azonosító) egyértelmű legyen.
Alapító vagy módosító okirat
A társasház alapításhoz vagy módosításhoz a vektoros alaprajzon kívül szükség lesz még egy ügyvéd által ellenjegyzett alapító- vagy módosító okiratra is.